Tuvalet; temel işlev olarak insan dışkı ve idrarının atılmasını sağlayan kapalı yere veya odaya verilen genel addır. WC, hela, abdesthane, ayakyolu, kenef, yüznumara gibi isimler de aynı anlamdadır. Bu kelimeler Türkçe’de tarih boyunca değişik dönemlerde yörelere göre kullanılmış ve kullanılmaktadır.

Diye özetlemiş Vikipedia… Ne kadarda güzel özetlemiş..

Bence :

Medeniyetin baş tacı tuvalet.

Misal; insanlar evlilik kararlarını verdikten sonra sıra ev düzmeye gelir?  Evlenecek insanların en mutlu olacakları yer ya tuvalettir yada yatak odası.. Kesinlikle tuvalete daha büyük önem verilmelidir.

İnsanın dışkısını vücudundan atması hem psikolojik olarak hemde bedenen insanları en çok rahatlatan duygudur. Bir çok profösör tarafından kanıtlanmıştır ve bende bu düşünceyi savunuyorum… İnsanın kendiyle baş başa kaldığı kendini duyduğu ve üzerinden kötü ağırlıktan kurtulduğu yer! Ne kadar kutsal bir mekan halbuki insanoğlu için ne kadar değerli öyle değil mi!?

Ayrıca pek çok arkadaşımdan biliyorum karşı cinslere SMS atar iken kullanabiliyorlar bu medeniyetin baş tacı tuvaleti… Zaten tuvaletin faydalarını yazmakla bitiremeyiz. Şahsen kendi kendime kaldığım ve en rahatladığım yerlerden birisidir benim için.

Son zamanlarda ” Alfranga tuvaleti mi yoksa Alaturka mı ? ” tabi her insan evinde hangisini kullanıyor ise ona daha düşkün olur. Eğer alaturka’ya alıştıysanız Alfranga’da müthiş bir yabancılık çekebilirsiniz.(Bknz: Ben çekiyorum.) Benim için Alaturka her zaman daha iyidir. Küçüklüğümden beri onu kullanmamın etkiside olabilir ama ne bileyim pozisyon zenginliği daha bol…

Vikipedia ise bu konu için şöyle diyor :

* Alafranga tuvaletler hastalık sırasında ve ameliyat sonrası dönemlerinde, yaşlılık evresinde, kilolu insanlar açısından daha kullanışlıdır.
* Alaturka tuvaletlerde, tuvalet ile temas sağlanmadığından daha hijyeniktir.
* Alaturka tuvaletlerde, tuvalet sonrası temizlenme daha kolaydır.
* Alaturka tuvaletlerde, boşaltım daha kolay ve optimal bir şekilde gerçekleştirilir ve daha çok rahatlama sağlanır.
* Alafranga tuvaletlerde boşaltım esnasında insan artıklarının sıçrama olasılığı daha fazladır.

Pozisyon avantajı

Oturma pozisyonu nedeniyle sağlık açısından helataşı kullanımının klozet kulllanımından daha avantajlı olduğu iddia edilmektedir. Sağlık açısından yararlı olduğu düşünülen hastalıklardan bazıları:

* Kolon kanseri
* Hemoroid
* Apandisit

Son olarak söylemek istediğim; rahatlamak için kesinlikle ama kesinlikle tuvaleti seçin!

Be Sociable, Share!
Etiketler:, , , , , , , , , , , , ,
2 Cevap “Tuvaletin İnsan Yaşamına Faydaları”
 1. Emre ÇOLAK diyor ki:

  Lanet olasıca, nerden (ç)aldın bunu ? :P İnsan Emre Çolak’a teşekkürler diye bir şeyler yazar, emeğe saygınız olsun a.q :P

  Tüm hevesim kırıldı.

 2. Sh0cK diyor ki:

  Bi yazının lafınımı yapıyorsun :|
  Geber a.q Hevesine sokim
  PingBack yolladım senin blog’a bu yazı için :)

 3.  
Cevap yaz

*