Selam blog.
İyi bir yazar değilimdir, yine kafama göre bişeyler zırvalayıp susmaya devam edeceğim..

Evet, soru gayet açık, net.Evet, biliyorum.. Suçlu kim derken neyi kastetiğimi anlayamadınız.Suçlu kim ?
Büyük bir sistemin, bütün engellerini aşıp, o sistemi ele geçirmekmidir, kısacası Hack Etmek midir suç ? “Hack” niçin suçtur ?

Sadece düşünün;

Ülkemizde milyonlarca başı boş genç var. Belkide onlardan biriyim. ( Yanlış anlamayın, “ezilen” anlamında bunu söylüyorum ). Milyonlarca..İşssiz, çulsuz, perişan..
Gelin görünki, ülkemizde devlete sırtını dayamış, nasıl olsa maaş hesabıma yatıyor diyen, daha Visual Basic’de mesaj kutusu (msgbox) çıkartamayan pek çok  Bilgisayar Öğretmenimiz var. (Gözlemlerim sonucunda bunu diyorum.)

Allah aşkına, herşey diplomamı ? Herşey bir kağıt parçası mı ? Bir kağıt parçamız yok diye aç dolaşıyoruz, dolaşmaya devam ediyoruz.Binlerce bilgiye sahip olmamıza rağmen..Bir sürü AB’ye uyum yasası çıktı..

Yok PC’lere girmeye şu kadar ceza, spam yaymaya şu kadar ceza..Hatta ve hatta, Sitelerde açık taramak bile yasak artık.. vs. vs. vs… Bu böyle devam ediyor.Internet Ağı çok güvenli bir ağdıda, biz mi bozduk bu ağı?.

Amerika gibi büyük ülkelerde, büyük hack suçlarını işleyenlere, devletin kendi bünyesinde çalışma hakkı veriliyor, hatta, devlet bu hacker’i alıyor ve kendi hacker ordusuna dahil ediyor, üstüne üstlük, kendi gibi insanlarla eğtimini verdiriyor.

Bizim gibi ülkelerde ise, ya ceza kesiliyor, yada hapishanelerde ömür çürütüyor…

Bu ülkede bilişim alanında bilgi sahibi olan çok az insan var. Oysa diğer ülkelerde çoğu vatandaşın en az format atacak kadar bilgisi var.Burada, kasayı götür, 2 gün bekle, üstüne birde 30 TL kazığa oturtsunlar seni.

Hack” derken trojan yedirip eğlenmeyi kastetmiyorum tabiki.Ona bende karşıyım. Hack, isteyene yapılmalı.Amaçsızca değil, Birbirinizle, din kardeşinizle savaşarak değil, birbirinizi sırtından vurup, sana kapak yaptım diyerek değil, host isteyip sunucusuna girdim demekle değil…

Hack; iyi amaçlar için kullanılmalı, hava atmak için değil..

Bilginin limiti yok, şu an bu yazıyı okuyan herkez, hepimiz bu ağın bir parçasıyız.

Bence;

Hacker, bir suçlu değildir;
Asıl suçlu, Kendi Sisteminin güvenliğini sağlayamayandır..

Kaynak: Suçlu Kim?
Sh0cK


Be Sociable, Share!
Etiketler:, , , , , ,
Bir cevap “Suçlu Kim ?”
  1. [...] ama burda birşey var eğer 14-15 yaşındaki bir cocuk sizin sisteminize giriyorsa(bilgisayarı kullanmayı daha yeni öğrenmiş bir cocuk) o zaman suç onun değil onun girmesine olanak sağlayan kişidedir. siz sorumluluklarınzı yerine getirip güncel programlar,işletim sistemleri kursanız. o çocuk o siteme giremez. bunun için yazımı şu yazıya link vererek bitiyorum ve o yazı içinde Sh0ck kardeşime Teşekkür ediyorum.Suçlu Kim? [...]

  2.  
Cevap yaz

*