Selam..İçimden böyle bi yazı/makale veya ne diyorsanız, yazmak geldi içimden.Bu yazımda sizlere PC güvenliği hakkında, ufak ama önemli tüyolar vermeyi planlıyorum.Sanal alemdeki savaşların kızıştığı zamanlarda, bu tüyoları iyiki uyguladım demenizi temenni ederim. Bir Ultra Paranoyağın yazısını okumaya hazır olun.Ön Sözü kısa keserek başlayayım;
Sh0cK

 1. İlk kural; Kimseye, hiç kimseye, bilgisayarınza, arkadaşınız, dostunuz, kardeşiniz, anneniz/babanız..aklınıza ne geliyorsa; hiç bir şekilde GÜVENMEYİN !
 2. Benim Bilgisayar güvenliği için vazgeçilmezlerim; Zemana Anti Logger; Zone Alarm Security Suite, ESET NOD32 Bussines.(Çoğusu 2 anti kullanmanın sisteme zararlı geleceğini söyler, benim için güvenlik zarardan önemli.) Saydıklarımın en az 2′sini kurun.
 3. Güvenlik yazılımlarını kurup işi yabana atmayın; unutmayınki onları ayarlayan, konfigure edende sizlersiniz.
 4. Zone Alarm’ınıza şifre koyun.Her gelene “Allow” demeyin.
 5. Genellikle zararlı uygulamaların gösterdiği davranışlar bellidir, sisteminizi buna göre kontrol edebilirsiniz.Misal; Başlangıç’a Kopyalamak, Process içine kendini enjekte etmek… gibi.
 6. Browser tabanlı açıklar için; Her zaman, Tek diyeceğim şey, (NoScript ile birlikte) “Mozilla Firefox!” kullanın ! NoScript bazen sinir bozabilir, ama güvenliğiniz sizin keyfinizden önemlidir.
 7. Billy amcanın İlk kez bi dediğne katılıyorum ; “Orjinal yazılım kullanın”. Perfect XP, Ultra XP, Bilmem Ne XP. Kullanmayın!
 8. Zararlı Keylogger, Bot uygulamaları, Trojanlar yediğinizden şüpheleniyorsanız, önce farklı bir bilgisayarda/Sanal Makinede Paket izleyici (WireShark etc.) kullanarak, verilerin nere gittiğini, nelerin gittiğini analiz ederek şifrelerinizi değiştirebilirsiniz.
 9. Şifrelerinizi hiçbir şekilde bi dosyaya, Browser’inizin hafızasına, MSN’in “Şifremi hatırla”sına, hiç bir şifre depolayan programa Kaydetmeyin ! Her zaman kendiniz girin !
 10. Benim gibi ne zaman olursa olsun, Yeni Format çakmış bile olsanız; “Acaba PC’mde keylogger varmıdır hala?” düşüncesinde iseniz, önemli bilgilerinize ulaşırken “Ekran Klavyesi” kullanın.
 11. Ayrı Browser’lar kullanın, ama ne kullanırsanız kullanın Internet Explorer (IE) Kullanmayın ! Hangi sürümü olursa olsun ! Firefox’un çıkan her güncellemesini indirin.Unutmayınki; Firefox’ta bir bug ortaya çıktıktan; saatler sonra yeni sürüm çıkıyor.Mutlaka indirin!
 12. Her gelen USB Flash diski bilgisayarınıza takmayın, Otomatik Çalıştırı mutlaka kapatın !

Yazıyı kaynak göstererek, kimin yazdığını göstererek dilediğiniz gibi yayınlayabilirsiniz.

Bu tüyoların devamı “-Web Sitesi Güvenliği-”  zamanla gelecektir.Şimdilik aklıma gelenler bunlar..Kendinize iyi bakın; Bu dünyada bir paranoyak olmak zorundasınız !

Sh0cK

Her Hakkı Saklıdır. Copyright © 2009 Sh0cK.Net vs. vs..

Eyvallah.

Be Sociable, Share!
Etiketler:, , , , , ,
3 Cevap “Bilgisayar-Kişisel Güvenliğiniz için Tavsiyeler”
 1. Esat diyor ki:

  Tamamiyle Katılıyorum..

  Birtek Yere Katılmıyorum.. Oda Eset Nod32.. Şuanda Piyasadaki En İyi Antivirüs Sistemi Kaspersky Internet Security 2010 dur.. Yanındada Zemana Antilogger tam sürüm ve Comodo Firewall Pro Öneriyorum..

  Benim Pc Kaldırmıyor Bi Kaldırsa Varya Ah Ulan Ah :)

  Yazı İçin Teşekkürler.. Devamını Bekliyoruz.. :)

 2. Sh0cK diyor ki:

  Önemli değil, :)
  Nod 32 ‘yi bilerek kullanıyorum.Çünkü Kaspersky ve Zone Alarm Aynı Virus Signature’lerini tanıyor.Yani Kasper’in tanıdığını Zone Alarm’da tanıyor. + Bir noktaya daha deyineyim, Zone Alarm ve KIS’i aynı PC’lere kurmak aptallık olur, çünkü ikiside görev olarak aynı işlemi görüyor.Ben Nod 32′yi Zone Alarm ile çalışmasında uyumlu olduğunu kavradığım için tavsiye ettim. ;)

  Yorum’un ve Önerilerin için teşekkürler.

 3. Ustata diyor ki:

  Sanal alemde en çok üstüne durduğum konu güvenliktir.ayrıca yeni nesil rootkit bakımından avast’ı öneririm.gerçekden harika rootkit tanımlaması var.

 4.  
Cevap yaz

*